Allikate ja voolu valik keevitusprotsessis

Allikate ja voolu valik keevitusprotsessis

Keevitusprotsess on väga oluline energiaallikas, kuid elektroodid ja keevituslõngad ei ole vähem olulised. Hea kvaliteediga elektroodid ja traadid võimaldavad meil saavutada kvaliteetse keevisõmbluse, see mõjutab meie töö tõhusust ja ohutust.

Elektroodide keevitamine
Kaetud elektroodiga keevitamine (MMA) on universaalne meetod, mis võimaldab meil keevitada õhukesi ja pakse toorikuid erinevates tingimustes. Me saame keevitada mitmesuguseid metalle ja sulameid igas olukorras. Mähitud elektrood koosneb metallsüdamikust, mis on kaetud spetsiaalse mantliga, mille paksus võib olla erinev. Eristatakse õhukese, keskmise ja paksu kattega elektroode, kus kattega elektroodi paksus on 20%, 20-40% või üle 40% südamiku läbimõõdust.

Rutiiliga kaetud elektroodid (R) – kõige populaarsemad elektroodid üldiseks kasutamiseks. Neid on lihtne kasutada, nad on suhteliselt tõhusad ja võimaldavad keevitada peaaegu kõikides asendites, välja arvatud vertikaalne ülevalt alla keevitamine.

Leeliselektroodid (B) – tänu sulatatud metalli suurele plastilisusele on võimalik saavutada keevisõmbluste väga head mehaanilised omadused isegi madalatel temperatuuridel. Neid saab keevitada kõikides asendites, välja arvatud vertikaalselt ülevalt alla.

Tselluloosist keermestatud elektroodid (C) – võimaldavad keevitada rasketes montaažitingimustes. Neid saab keevitada kõikides asendites, eriti vertikaalselt ülevalt alla.

Happega kaetud elektroodid (A) – võimaldavad keevitada siledaid, tasaseid pindu, millel on keskmised mehaanilised omadused. Saab keevitada alt, küljelt ja tinglikult.

Erielektroodid – lisaks ülaltoodud mantlitüüpidele on saadaval ka erimantlid: RA – rutiilhappe mantel, RB – rutiilleelismantel, RC – rutiiltselluloosamantel, RR – rutiilpaks mantel.

Paton pakub kaarkeevituselektroode: universaalsed uue põlvkonna “ELITE”, süsinik- ja legeerimata teraste keevitamiseks ANO 4, ANO 21, ANO 36, ANO 36, UONI 13/55, kõrglegeeritud teraste keevitamiseks CL 11, OZL – 8.

Paton “ELITE” elektroodid on ühiselt välja töötatud Paton ja Paton Ukraine IES DZU IES ja Paton IES juhtivate ekspertide poolt. Need vastavad parimatele maailma standarditele ja sobivad keevitamiseks kõikides olukordades nii algajatele kui ka professionaalidele. Tavalistes ladustamistingimustes ei pea neid enne keevitamist kuumutama. “ELITE” elektroodid on mõeldud tavaliste ja nõudlike teraskonstruktsioonide käsitsi kaarkeevitamiseks, mille süsinikusisaldus on kuni 0,25%. Keevituspihuelektroodidel on vähendatud toksilisus, mis võimaldab keevitada piiratud ruumides ilma spetsiaalsete ventilatsiooniseadmete kasutamiseta.

Keevituselektroodide kasutamine on “eliit” Paton.
ANO 4 elektroodid, mis on mõeldud 3-20 mm metallide nurk-, põik- ja puurkeevituseks. Sobivad tavaliste ja suuremate madala süsinikusisaldusega teraskonstruktsioonide keevitamiseks. Pöördevabade toruliitmike keevitamiseks. Ø3 ja Ø4 mm elektroodid sobivad keevitamiseks kõikides ruumilistes asendites, välja arvatud ülevalt alla; Ø5 ja Ø6 mm elektroodid sobivad keevitamiseks alt üles horisontaalses, vertikaalses ja vertikaalses tasapinnas.

ANO 21 elektroode saab kasutada täite-, põik- ja kattekeevituseks ning metallpuuride keevitamiseks vahemikus 3-20 mm. Need sobivad tavaliste ja suuremate teraskonstruktsioonide keevitamiseks madala süsinikusisaldusega kuni 0,25% süsiniku sisaldusega. Mittepöörlevad, madala rõhuga, vee- ja gaasitorude ühenduskohtade keevitamiseks. Ø3 ja Ø4 mm elektroodid, sobivad keevitamiseks kõikides ruumilistes asendites. Ø5 ja Ø6 mm elektroodid, sobivad keevitamiseks alt, horisontaalselt, vertikaalselt ja vertikaalselt ülespoole.

ANO 36 elektroodid võimaldavad keevitada väga madalate voolutugevustega – ideaalne koduseks kasutamiseks. Need on mõeldud tavapäraste madala süsinikusisaldusega teraskonstruktsioonide keevitamiseks. Need on mõeldud mittepöörlevate, madala rõhu all olevate vee- ja gaasitorude ühenduste keevitamiseks. Nad sobivad lõhekeevitustele, põkk-keevitustele ja 2-15 mm metall-aukude tegemiseks. Elektroodid sobivad keevitamiseks kõikides ruumilistes asendites.

UONI 13/55 elektroode kasutatakse metallide ühendamiseks, kus keevisõmblus vajab kõrgemaid plastilisuse ja tugevuse omadusi rasketes ilmastikutingimustes. Need sobivad eriti hästi dünaamilise koormuse all olevate vastutustundlike konstruktsioonide keevitamiseks negatiivsetel temperatuuridel kuni -40C. Need sobivad metallide keevitamiseks paksusega 3 kuni 30 mm. Elektroodid on mõeldud süsinik- ja legeerimata teraste keevitamiseks, näiteks laevaehitustööstuses. Neid saab kasutada valuraskuste kõrvaldamiseks. Elektroodid sobivad keevitamiseks kõikides ruumilistes asendites, välja arvatud ülevalt alla.

Elektroodid CL 11 on ette nähtud korrosioonikindlate kroomnikkelterasest toodete keevitamiseks rasketes tingimustes temperatuuril kuni 400 °C, kus metalli keevitamine peab vastama rangetele teradevahelise korrosioonikaitse nõuetele. Elektroode saab keevitada kõikides ruumilistes asendites, välja arvatud ülevalt alla.

OZL – 8 elektroodid, kroom-nikkelterasest toodete keevitamiseks korrosioonikindlates ja rasketes tingimustes, kus metallkeevitused peavad vastama rangetele teradevahelise korrosioonikaitse nõuetele. Elektroodid sobivad keevitamiseks kõikides ruumilistes asendites, välja arvatud ülevalt alla.

Turul on palju ettevõtteid, kes toodavad MIG/MAG-keevitustraati. MIG/MAG-keevitusseadmete keevitustraadi valik sõltub materjali paksusest ja keevitusasendist, kõige populaarsemad on 0,6 mm; 0,8 mm; 1,0 mm; 1,2 mm; 1,6 mm; 2,0 mm läbimõõduga traadid. Kui keevitatakse paksemaid elemente, peaks traadi läbimõõt olema suurem, väiksem läbimõõt annab suurema tiheduse ja sulamissügavuse.