ASUTAJATE KOHTA

Paton Eugene Oskarovich

Ukraina silmapaistev teadlane keevitusprotsesside ja sillaehituse alal, NSVL Teaduste Akadeemia akadeemik (1929). NSV Liidu väljapaistev teadlane (1940). Ukraina Teaduste Akadeemia elektrokeevituse instituudi asutaja ja esimene juhataja. Є.О. Paton sündis 5. märtsil 1870 Prantsusmaal Nizzas, pühendas peaaegu kogu oma küpset elu keevituse loomisele ja arendamisele, tal on rohkem kui 93 tööd keevituse valdkonnas, andis olulise panuse Ukraina kui tööstusriigi arengusse.

Aastatel 1941-1943 viis keevituse “isa” läbi uuringuid eriteraste keevitamise tehnoloogia kohta, kaare põletamise füüsikaliste aluste kohta voolu all, metallide keevitatavuse kohta, lõi uue klassi keevitatud konstruktsioone, juhtis keevitatud torude, laevade, mitmesuguse otstarbega masinate loomist. Ta on enam kui 100 keevitatud silla autor ja projektijuht. Nende hulgas on üks maailma suurimaid – keevitatud sild üle Dnepri jõe Kiievis.

KEEVITAMINE ON
FUTURE

Oscar Petrovich Paton, 1900

..Ma tahan, et sa oleksid tõsine inimene, et sind oleks vaja kellelegi muule kui endale ja oma vanematele.

О.P. Paton

... Ma tean, et see annab kõige rohkem rõõmu. See on võime seada endale väike, kuid iseseisev eesmärk ja selle saavutamiseks visalt tegutseda. Teadmine, mida sa tahad elus saavutada, on suur õnn. Minu valik on tehtud otsustavalt: Ma ehitan sildu.

E.О. Paton

Gümnaasiumiõpilane Eugene Paton, Breslau 1886

MA PÄRISIN OMA ISALT:

HARIDUS

1890. aastal võttis E.O. Paton astus Saksimaa Kuninglikku Tehnikaülikooli Dresdenis, Saksamaal.

1894 astusin Dresdeni Polütehnilise Instituudi õppejõuks ja harjusin kiiresti oma uue positsiooniga instituudis. Osalemine suure raudteejaama projekteerimisel (Dresdenis) avas juba esimestest iseseisvatest sammudest alates hindamatu võimaluse katsetada praktikas, elus, üliõpilaspingil omandatud teadmiste kinnistamist. Suurimas sillaehitusettevõttes Gutehofnungschütte Stekradesne'is usaldati mulle 1895. aasta jaanuaris maanteesilla tööprojekteerimine ja muud silla projekteerimistööd.

E.О. Paton

Endise Saksi Kuningliku Tehnikaülikooli peahoone Dresdenis. Kahekümnenda sajandi algus.

1895. aastal astus ta Peterburi Raudteeinseneride Instituuti.

Raudteeinseneride Instituut. Peterburi, 1895

Hüvasti, Saksamaa, sul ei ole midagi, mis mind kinni hoiaks, minu koht on Venemaal. 1895. aasta augustis läksin Peterburi, et saada jälle üheks aastaks üliõpilaseks ... Kaheksa kuu jooksul pidin valmistuma eksamiteks 12 õppeaines ja täitma viis suurt diplomitööd. Ühe aastaga sai tehtud see töö, mis tavaliselt võtab kaks või kolm aastat. Alustasin sillaprojektiga - kõige vastutusrikkam diplomitöö, eriti kuna olin juba Saksamaal sildasid projekteerinud.

Є.О. Paton

1906. aastal sai temast KPI inseneriteaduskonna dekaan.

Kiievi Polütehniline Instituut pakkus mulle vastloodud teaduskonda Sillad...

Loengud, sildade projekteerimine, õpikute koostamine ... Aastad on minust möödunud selles ...

Kiievi jalakäijate silla loomine Petrivska avenüü lõpus, mis on kõigile kiievlastele hästi tuntud, tõi mulle palju loomingulist rõõmu. Petrivska aleviku jätkamist takistas Dnepri mäekalda ülejäänud nõlv, mis polnud veel vajunud. Esialgu esitati projekt selle piirkonna ümbersõitmiseks tunneli abil. See otsus tundus mulle ebahuvitav, igav. Seda ilusat Kiievi nurgatagust võiks kaunistada kerge, ilusa sillaga. See näeks äärmiselt atraktiivne välja piiritu Dnepri jõe ja Kiievi kaunite parkide taustal. Ma tegin ettepaneku teha nõlvale sügav kaevamine ja katta see kerge, poolkaarekujulise avasillaga sildadega. See arvamus meeldis ja kiideti heaks.

Є.О. Paton

Є.О. Paton – KPI inseneriteaduskonna dekaan, 1906

Kiievi pargisild ehitati 1912. aastal E. O. Patoni projekti järgi.

Elektriline keevitus

Alates 1920. aastate lõpust algas E.O. jaoks uus tegevusperiood. Paton - töötamine keevitustehnoloogia, keevitustootmise valdkonnas. 1929. aastal korraldas ta VUANi elektrokeevituslaboratooriumi inseneriteaduskonnas ja edendas elektrokeevituse kasutuselevõttu tööstuslikus tootmises.

2. veebruaril 1933 otsustas Ukraina Teaduste Akadeemia presiidium korraldada elektrokeevitusinstituudi ja 1. jaanuaril 1934 andis NSV Liidu Rahvakomissaride Nõukogu välja otsuse, millega loodi maailma esimene spetsialiseerunud keskus keevitusalase teadus- ja inseneritööks. Eugene Oskarovitš Paton oli kuni 1953. aasta augustini elektrokeevitusinstituudi alaline direktor.

Instituudi töötajate põhitegevus oli selle algusaastatel keevisliidete tugevuse uurimine ja keevitatud konstruktsioonide ratsionaalsete vormide otsimine. Need küsimused olid keevituse arengu alguses äärmiselt olulised. E.O. Elektrikeevitusinstituudis teostatud keevisliidete ja -konstruktsioonide alased uuringud. Paton ja tema töötajad lõid teadusliku aluse keevitatud konstruktsioonide projekteerimiseks, arvutamiseks ja valmistamiseks.

Є.О. Paton koos keevitustehnoloogia osakonna teadlaste rühmaga, 1940

In 1939–1940, Ma olin seda olulist probleemi juba teadvustanud, nägin ja uskusin, et tulevikus määrab see täielikult kogu meie teadusliku töö sisu. See on automaatne veealune kaarkeevitus.
... Automaatses allkaarkeevituses nägin ma kõigi nende eesmärkide täitumist, mida minu ja minu töötajad olid endale seadnud, kui me keevituse mehhaniseerimisega tegelema hakkasime. Me püüdlesime nende poole järjekindlalt läbi kõigi uuringute, vigade ja ebaõnnestumiste. Need eesmärgid olid: kõrge tootlikkus ja keevisõmbluste kvaliteet, keevitajate vabastamine raskest füüsilisest tööst.

Kaitsekaarkeevitus mitte ainult ei saavutanud laialdast tunnustust, vaid muutus ka peamiseks tehnoloogiliseks protsessiks relvatehastes. Kümned tuhanded lahingumasinad lahkusid töökodadest leegikeevitatud õmblustega. Sõja lõpuks ei olnud tankide kerel enam ühtegi käsitsi valmistatud õmblust. Rindele mõeldud tankide tootmine suurenes mitu korda. Sõja lõpuks ületas nende arv 55 000.

Є.О. Paton

1941. aasta lõpus oli riigi tehastes vaid kolm keevitusettevõtet, 1942. aasta lõpus juba 40, 1943. aasta lõpus juba 40. - 80, 1944. aasta märtsis juba 80. - 99, detsembris 1944. - 133! Sel ajal töötas instituut 52 tehases.

“Tankid lähevad rindele”

Universaalne keevitusmasin TC17 põik- ja nurkliidete keevitamiseks

Є.О. Paton ja keevitustraktori TS17 arendaja V.Ye. Paton on Jevhen Oskarovõtši poeg.

Automaatne keevituspead disain EEZ neist. Є.О. Paton

9. juunil 1947 võttis NSV Liidu Ministrite Nõukogu vastu resolutsiooni "Automaatse allasurutud kaarkeevituse kasutamise laiendamise kohta tööstuses". Instituudile usaldati kogu riigi keevitustööde teaduslik ja organisatsiooniline toetamine. Selle valitsuse otsuse arutamiseks toimus 1947. aasta oktoobris Kiievis Ülemaailmne automaatkeevituse konverents, kus E.O. Paton esitas aruande "Automaatkeevituse edasise arengu väljavaated NSV Liidus".

Teadus läheb tootmisse

1948. aastal õppis ta Ukrainas autolaboris.

Selleks, et tutvustada keevitustööstuses uusi tehnoloogiaid ja seadmeid ning luua keevitajate kutseõpe, on E.O. Paton lõi elektrokeevitusinstituudi laboratooriumi auto. Tänu sellele uuenduslikule ideele said instituudi spetsialistid kiiresti toimetada uusi teadmisi ka riigi kõige kaugemates nurkades asuvatesse ettevõtetesse.

Laboraauto

M.S. Hruštšov ja Ye.O. Paton: ärivestlus (1940. aasta lõpp)

Hüvasti, Saksamaa, sul ei ole midagi, mis mind kinni hoiaks, minu koht on Venemaal. Augustis Akadeemik E.O. järelduste põhjal. Paton, mis põhineb teaduslikel ja praktilistel andmetel, säästab automaatne sukelduskeevitus sildade ehitamisel metalli keskmiselt 20% ja tööjõudu üle 2 miljoni inimtunni.... Samuti vähendab see valtsimise vajadust, suurendab konstruktsiooni korrosioonikindlust ja vabastab transpordi tarbetust metalli käitlemisest.

Hruštšovi märgukirjast NSV Liidu Keskkomiteele.

1941. aastal alustati maailma esimese täielikult keevitatud silla ehitamist!

Є.О. Paton koos oma poja Borissiga Dnepri kaljudel

Seina põkk-õmbluse automaatne keevitamine

5. novembril 1953 avati ametlikult E.O. nime kandev sild. Paton

Silla jooksvad konstruktsioonid ehituse ajal

Põhiline osa põhipalkide keevitamisest teostati majandusvööndis välja töötatud automaat- ja poolautomaatidega. Põhitala kokkupanemise ja keevitamise tehnoloogiline protsess toimus voolumeetodil; 97% kõigist õmblustest keevitati automaat- ja poolautomaatidega.

12. augustil 1953 lõppes EO Patoni elu. Peaaegu kogu oma elu, kuni surmani 83-aastaselt, töötas ta Ukrainas ja armastas seda väga.

Ma vaatan lootusrikkalt meie andekaid noori. Enamikul tema seltsimeestest on veel suhteliselt lühike kogemus teadustegevuses, kuid nad on õppinud töötama kollektiivselt, sõbralikult, sidusalt, mitte kogema ja kriitiliselt hindama oma õnnestumisi, säilitama tihedat sidet elu ja tootmisega. See annab mulle lootust, et meie loodud elektrokeemilise keevituse електroinstituut saab ka edaspidi hakkama oma suurte ülesannetega.....

E.О. Paton

ELUKESTEV TÖÖ

Boris Paton
(1918-2020)

Paton Boris

Ukraina teadlane keevitusprotsesside, metallurgia ja metallitehnoloogia valdkonnas, tehnikateaduste doktor (1952); Ukraina Riikliku Teaduste Akadeemia president (1962-2020), kaks korda sotsialistliku töö kangelane, esimene Ukraina kangelase auhinnaga autasustatud.

Ukraina Riikliku Teaduste Akadeemia Eugene Patoni Elektrokeevitusinstituudi direktor (alates 1953); interdistsiplinaarse teadus- ja tehnoloogiakompleksi “Eugene Patoni Elektrokeevitusinstituut” peadirektor (alates 1986); Rahvusvahelise Teaduste Akadeemiate Assotsiatsiooni president (alates 1993); Ukraina presidendi juures asuva teaduse ning teadus- ja tehnoloogiapoliitika nõukogu liige (alates märtsist 1996. ); Ukraina riikliku teadus- ja tehnoloogiapreemia komisjoni esimees (alates 1996. aasta detsembrist); Ukraina relvajõudude, muude sõjaliste koosseisude, relvastuse ja sõjavarustuse reformi, arendamise riikliku komisjoni liige (alates 2003. aasta märtsist); Ukraina säästva arengu riikliku nõukogu esimene aseesimees (alates 2003. aasta maist).

Mulle valmistab rõõmu teiste töö õpetamine, terve põlvkonna noorte keevitaja teadlaste koolitamine. See on tõesti hea muutus ja nad viivad meie ühist asja edukalt edasi. Nende hulgas on ka minu pojad.

E.О. Paton

Akadeemik EO Paton koos oma poegade Vladimir ja Borisiga instituudi projekteerimisosakonnas

Biograafia

1941. aastal lõpetas B.E. Paton Kiievi Polütehnilise Instituudi elektrotehnika erialal.

Boris pidi oma diplomit kaitsma esimesel sõjapäeval. Arvestades olukorda, võisid diplomandid kaitsta kõiki korraga. Teel polütehnilisse instituuti, praeguse Võidu väljaku lähedal, ründasid Borist Saksa lennukid.

"Me olime noored ja hoolimatud: ma ei leidnud midagi paremat, kui pommide eest lähima maja sissepääsu taha peitu pugeda. See oli nagu vihmahoog. Minu õnneks ei tabanud pomm maja. Nendes tingimustes lõpetasin instituudi ja sattusin Leningradi suunas, Ždanovi sudnobudivnõi tehase nimel - kus tegin diplomieelset praktikat, tuntud ettevõte, meeldis mulle ka Leninhrad. "

B.E. Paton

Kuid sõda muutis tema saatust: ta suunati ümber Gorkisse, Krasnoje Sormovo tehasesse, kus ta töötas kuni 1942. aasta veebruarini. Sel ajal viidi ta isa palvel üle Kiievist evakueeritud ja Nižni Tagilisse asunud Elektrilise Keevituse Instituuti. Nad elasid seal, kus töötasid: tankitehase ruumides. Uurimistööd tehti otse töökodades. Enneolematult lühikese aja jooksul viis see erakordsete tulemusteni. Töötati välja viisid, meetodid, tehnikad ja tehnoloogiad, mis tagasid suure kiiruse ja suurepärase keevituskvaliteedi. Selle uurimistöö keerukust ja teedrajavat iseloomu näitab veenvalt asjaolu, et natsi-Saksamaal ei õnnestunud kunagi kasutada automaatkeevitust tankide soomuse valmistamiseks ja see ilmus Ameerika Ühendriikides alles 1944. aastal. Päevast päeva, kuust kuusse sulatati “Patoni õmblus” usaldusväärselt “legendaarset T-34” ja teisi lahingumasinad monoliitseks tervikuks. See oli tõepoolest tugevam kui soomus ise ja hoidis isegi otsetule all jätkuvalt tulest moonutatud soomusplaate. See oli instituudi ja selle juhtide teaduslik saavutus.

Akadeemik EA Paton koos poegade Vladimir ja Borisiga instituudi projekteerimisosakonnas, 1950

1952. aastal sai Boriss Jevhenovitšist elektri keevitusinstituudi juht.

Alguses oli see raske. Lõppude lõpuks olid tema teadmised, kogemused ja autoriteet tol ajal isa omast madalamad. Üks asi on olla oma isa asetäitja ja teine asi juhtida ise instituuti. Aga on üks ütlus: "Püha pott on tehtud."

B.E. Paton

35-aastaselt sai Boriss Jevhenovitš Patonist Elektrokeevitusinstituudi direktor ja jäi sellele ametikohale kuni 2021. aastani..

1969. aastal alustas ettevõte B.Ye. katsetas keevitustehnoloogiat esimest korda maailmas kosmoselaeval Sojuz 6.

Paljude ideede praktiline rakendamine kosmonautika valdkonnas on võimatu ilma metallide keevitamise laialdase kasutamiseta otse kosmoses, mis on üks paljulubavamaid ja mitmekülgsemaid tehnoloogilisi protsesse materjalide ühendamiseks.

E.О. Paton

EO Patoni Elektrokeevitusinstituudi kosmosetehnoloogiate laboris. Vasakult paremale: BE Paton, VV Stesin, YI Drabovich, OA Zagrebelny. 1967

S.E. Savitska viib läbi lõikamis-, keevitus-, jootmis- ja pinnakattekatseid avatud ruumis väljaspool jaama “Saljut-7”. 1984

Paton võttis 1960. aastatel ette seadme väljatöötamise, mis võimaldaks keevitada kosmoses raskuse ja vaakumi tingimustes. Teadlane seisis silmitsi mitmete ülesannete ja raskustega, mida ta pidi ületama. Eelkõige on kosmoses valitsevad tingimused väga erinevad Maa omadest, nii et keevitamise ajal tuleb ületada sügav vaakum, raskusteta olek, temperatuurierinevus, kiirgus, elektri- ja magnetväljad Maa ja teiste planeetide suhtes.

Pärast põhjalikke uuringuid ja katseid jõudis Paton järeldusele, et kosmoses kasutamiseks on kõige paljulubavamad elektronkiirkeevitus, madalrõhu survekaarkeevitus ja sulatamine ning põkkkeevitus.

Vulcan oli esimene, mis paigutati Maa ümber orbiidile. Selle abil viidi esmakordselt läbi keevitusprotsess kosmoselaeval. See töötas automaatse keevitusprotsessiga, milleks olid elektronkiir, kokkusurutud madalrõhukaar ja sulatamine.

Kosmoses toimus esimene keevitus 1984. aastal, kui kasutati Patoni “universaalset käsitööriista”. Selle abil said astronaudid mitte ainult lõigata metalli vaakumis, vaid ka keevitada seda erinevate õmblustega.

1975. aastal pakuti B. E. Patonile NSV Liidu Teaduste Akadeemia juhi ametikohta.

1. mai 1975. aasta eelõhtul helistas mulle Volodõmõr Vassilvitš Štšerbitski ja ütles: "Suslov helistas mulle, et nimetada teid liidu akadeemia presidendiks". Ma ütlen: "Ei, Vladimir Vassiljevitš, ma ei lähe sinna". "Kuidas te ei saa minna! Aga see on ju Moskva, KPJK Keskkomitee. Eriti kuna ka Brežnev tahab seda." "Ma vastasin, et ma ei püüdle Moskvasse. Siin on mul instituut, Ukraina Teaduste Akadeemia.....

B.E. Paton

Boris Paton oli Tšernobõli tuumaelektrijaama kolmanda ja neljanda reaktori ehitamise vastu selle läheduse tõttu Kiievile. Pärast õnnetust liitus Teaduste Akadeemia siiski selle dekomisjoneerimisega.

"See on vastuvõetamatu koht tuumaelektrijaama ehitamiseks". Selle taotluse koos asjakohaste argumentidega (elektrijaama lähedus Kiievile, Pripjat ja Dnipro jõed, mille vett kasutab 70% Ukraina elanikkonnast jne) allkirjastas BE Paton ja saatis selle Ukraina juhtkonnale. On täiesti selge, et see BE Patoni tegu on suure isikliku julguse ja kõrgete kodanikupõhimõtetega mehe tegu.

Academician V.G. Baryakhtar

Akadeemia presidendi tööpäev algas mais ja kogu suve jooksul varahommikul ja lõppes hilisõhtul. Teaduslikult põhjendatud prioriteetsete meetmete ja soovituste kindlaksmääramine reaktoriplahvatuse tagajärgede kõrvaldamiseks nõudis tutvumist olukorraga vahetult õnnetuspaigas, tihedat sidet NSVLi valitsuskomisjoniga, Kiievi linnakomisjoniga, paljude akadeemia instituutide kaasamist, võimet valida parimad tegevussuunad, paljude töös osalejate koordineerimist. President võttis nende keeruliste ja vastutusrikkate küsimuste peamise osa üle. Töötades iga päev, sealhulgas laupäeviti ja pühapäeviti, määras ta kindlaks akadeemia põhitegevused, pidas presiidiumi operatiivkomisjoni lõplikke koosolekuid, tegi lõplikud otsused komisjoni esitatud meetmete kohta ja jätkas nende elluviimist.

B.М. Malinowski

1998. aasta novembris sai Boris Paton esimesena Ukraina kangelase tiitli.

Ta ei ole karjääri teinud. Ta töötab. See on tema hinge loomulik seisund. Raske on tuvastada peamist motiivi: "teadlase uudishimu", "vajadus olla aktiivne" või "kasu ühiskonnale". Tõenäoliselt toimuvad kõik kolm.

М.М. Amosov

BE Patoni ühiselamu kohtumine ATO sõdur-keevitaja OO Khalapchiyga. 2016

Sellistes meestes nagu O.O. Khalapchiy on Ukraina vastupandamatu jõud.

B.E. Paton

Pidage meeles: me ei ole sündinud selleks, et seista paigal. Ärge laske aktiivsel pingel väheneda. Hinda iga päeva ja tundi. Juba iidsed mõtlejad mõistsid, et inimene, inimelu – on kõige mõõdupuu. Teie enda elu ei ole erand …

B.E. PAton

19. augustil 2020 suri Boriss Jevhenovitš Paton 102-aastaselt. Väljapaistev tegelane, terve ajastu teaduses. Ja mitte ainult Ukraina, vaid ka kogu maailmas.

Ma kordan: noorus on kõik. Kui ei ole noori, siis ei ole ka teaduskoole, ja teaduskoolid ongi see, mida teadus endast kujutab.

B.E. Paton

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
Click outside to hide the comparison bar
Compare
What are you looking for in Partdo?